W dniu 6 maja (wtorek) o godzinie 16.00, odbędzie się zebranie z Rodzicami, na które serdecznie zapraszamy.
19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim-pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie kampanię społeczno-edukacyjną ,,Żonkile''.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydów. Wśród nich był ostatni przywódca powstania, Marek Edelman. To właśnie od jego gestu- składnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta- pochodzi symbol akcji. Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Wykonane przez dzieci żonkile nawiązują do tej tradycji.
W tym roku- w Wielką Sobotę, przypadła 82. rocznica wybuchu tego powstania. Nasza szkoła już po raz kolejny dołączyła do akcji Żonkile i upamiętniła to wydarzenie. Otrzymała od Muzeum POLIN dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych takich jak: słuchowiska, filmy, scenariusze, karty pracy, a nauczyciel historii wziął udział w serii szkoleń dla klas 1-3, 4-6 i 7-8. Wykorzystując dostęp do materiałów zostały przeprowadzone lekcje historii w różnych klasach.
Uczniowie klas 1-3 poznali opowiadanie Rafała Witka "Czelendż", w którym do grupy podwórkowych znajomych dołącza Alan – nowy sąsiad. Proponuje on kolegom coś innego niż zwykłe zabawy: internetowe wyzwania. Ta historia opowiada o odwadze bycia sobą i o tym, jak ważne jest, by reagować, kiedy ktoś bliski może być w niebezpieczeństwie.
W klasach 4-6 dzieci obejrzały film animowany "Było-nie ma-jest" na podstawie opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Animacja poruszyła temat przeżywania i radzenia sobie ze stratą, pokazując, jak pamięć kształtuje naszą tożsamość.
Były także rozmowy na temat odwagi, gdyż hasłem tegorocznej akcji Żonkile jest właśnie ODWAGA. Taki temat poruszony został również w najstarszych klasach, czyli 7 i 8. Uczniowie zapoznali się z wystawą plakatową "Dodajemy odwagi", która zawisłą na korytarzu szkolnym, poznając biografie i wizerunki ważnych postaci Marka Edelmana, Mary Berg i innych. To właśnie ich wizerunki i historie znalazły się na plakatach. Każda z tych osób jest dla nas symbolem odwagi- a ich losy stały się punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą o tym, czym dziś jest odwaga i jak o niej rozmawiać. Uczniowie obejrzeli także film "Zdążyć przed Panem Bogiem".
Ponadto uczniowie wykonali papierowe żółte żonkile, jako znak wspólnej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Kwiaty te, przypominają o ważnych wartościach w życiu człowieka, takich jak miłość, szacunek i tolerancja.
19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile- symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Pamiętajmy , że ,,Łączy Nas Pamięć''.
W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a także i radości, jaką ze sobą niosą. Jednym z takich świąt są Święta Wielkanocne Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. Gdyby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał, nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt, którymi cieszymy się w ciągu całego roku. Nie byłoby jednak Zmartwychwstania, gdyby nie Męka i Śmierć Chrystusa. Te wydarzenia, będące centrum chrześcijańskiego przepowiadania, dzisiaj przybliżyli nam uczniowie w montazu słowno - muzycznym ,,Zmartwychwstał Pan! Alleluja!". W uroczystości uczestniczyli z nami Goście: ksiądz kanonik - Marek Jaworski oraz reprezentujący władze Gminy Wojciechów - sekretarz gminy Pan Łukasz Czarnomski. Po programie artystycznym wszyscy podzielili się symbolicznie jajkiem życząc sobie radosnych świąt.
Niech te święta przyniosą Wam wiele uśmiechu, a w Waszych sercach zagości nadzieja i radość. Wesołego Alleluja!
,,Z książką przez życie – czytamy, by znaleźć odpowiedzi na trudne pytania!”, pod takim hasłem 8 kwietnia 2025 r. odbyła się XI edycja Konkursu "W Królestwie Słowa i Obrazu", zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie.
W bibliotece szkolnej zebrali się reprezentanci uczniów z różnych szkół podstawowych z Gminy Wojciechów. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty utworów literackich, skupionych wokół przewodniego tematu, a prace plastyczne zawisły na towarzyszącej konkursowi wystawie.
Laureatkami konkursu plastycznego zostały: Hania Pietrzykowska ucz. kl.1 oraz Lena Adamczyk ucz. kl. 4, które otrzymały WYRÓŻNIENIA.
W konkursie czytelniczym z klas 1-3 udział wzięli:
Hania Pietrzykowska kl.1 - która otrzymała WYRÓŻNIENIE
Alicja Masiukiewicz z kl.2
Mateusz Gajda kl.3
Klasy 4-6 reprezentowali:
Jan Masiukiewicz kl.4
Lena Kazanowska kl.6
Lena Żurawicz kl.6 oraz
Hania Gorgol kl.6 – która zdobyła WYRÓŻNIENIE
Uczniowie zostali przygotowani do konkursu pod kierunkiem pań: Renaty Skowrońskiej, Elżbiety Ryby i Elżbiety Wącior.
Wybór zwycięzców jak zawsze nie był łatwy, bowiem uczniowie doskonale wcielili się w role zarówno narratorów, jak i bohaterów, ale po długich naradach udało się wskazać najlepszych.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania oraz drobne upominki. Miło spędzili czas integrując się z innymi przy słodkim poczęstunku. Uczniowie wyróżnieni wrócili do domu z nagrodami rzeczowymi, których fundatorem był Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Gminy w Wojciechowie.
Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i wspaniałe występy, Organizatorom za zaproszenie, a Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w transporcie dzieci.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy, aby dalej rozwijali swoje pasje i talenty!
W piątek, 4 kwietnia, przyłączyliśmy się do akcji ,,Sprzątanie Gminy z ZZOKiem". W teren razem z opiekunami wyruszyły przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej. Zbieraliśmy śmieci z przydrożnych rowów w pobliżu szkoły, okolic rzeki Czerki i pobliskiego lasu. Było co robić..... niestety. Worki dostarczone przez Urząd Gminy w Wojciechowie wypełniły się śmieciami bardzo szybko.
Cieszymy się, że wspólnym działaniem przyczynilismy się do tego, żeby nasza Mała Ojczyzna stała się czystsza.
W dniu 21 marca klasa 8 wzięła udział w XVIII Targach Edukacyjnych. Podczas wydarzenia uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w prezentacjach, warsztatach oraz spotkaniach z uczniami i nauczycielami szkół średnich. Dowiedzieli się więcej o kierunkach kształcenia, profilach klas oraz możliwościach dalszego rozwoju.
Targi były nie tylko cennym źródłem informacji, ale także inspiracją do świadomego wyboru szkoły i dalszej ścieżki edukacyjnej. Uczniowie wrócili z wyjazdu pełni wrażeń i nowych pomysłów na swoją przyszłość.
21 marca to pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tego dnia obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki. Pani pedagog Aneta Żydek ogłosiła kilka dni wcześniej, aby uczniowie w ramach solidarności założyli kolorowe dwie różne skarpetki, aby w ten sposób okazać wsparcie i integrację z osobami z Zespołem Downa. Skarpetki nie do pary symbolizują odmienność i różnorodność, solidarność z osóbami z dodatkowym chromosomem. Przedszkolaki obejrzały przygotowany przez panią pedagog film edukacyjny:,, Wyjątkowe dzieci, czyli Zespół Downa widziany oczami dziecka", któłry pozwolił poznać i zrozumieć specyfikę tej niepełnosprawności. Posłuchały także ,,Wypowiedzi najmłodszych podopiecznych Fundacji JA TEŻ dzieci z Zespołem Downa", które opowiadały o swoich potrzebach, o tym co lubią jeść, czym sie interesują, czego potrzebują. Pozwoliło to naszym najmłodszym zobaczyć jak dodatkowy chromosom wpływa na wygląd, umiejetnośći poznawcze, mowę, słuch. Uświadomiło, że wszystkie dzieci są wyjatkowe, maja różne talenty, potrzeby i upodobania. Wszystkie potrzebują miłości i kolegów do zabawy. Posumowaniem akcji było kolorowanie skarpetek i zrobienie zdjęcia skarpetek, które uczniowie dziś założyli.
To był ważny dzień pełen świadomości, integracji i empatii. Dzieki takim inicjatywom dzieci uczą się wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka.
Dnia 21 marca w naszej szkole odbyły się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Tego dnia lekcje odbywały się zgodnie z planem, jednak uczniowie mogli cieszyć się dniem bez sprawdzianów, kartkówek oraz pytań. Uczniowie i przedszkolaki ubrali się w kolorach, które wcześniej wylosowali, co dodało jeszcze więcej barw i radości do tego wyjątkowego dnia. Każda klasa miała swoje unikalne kolory, co sprawiło, że szkoła wyglądała barwnie i kolorowo. Nauczyciele prowadzili zajęcia z elementami zabawy, wykorzystując wiosenne motywy i inspiracje. Nie zabrakło rozwiązywania zagadek, łamigłówek, krzyżówek, a także gier i zabaw ruchowych.Tego dnia uczniowie klasy 6 przygotowali kiermasz rozmaitości i słodyczy, a uczniowie kl. 3 upiekli smaczne i pyszne gofry.
Nie zabrakło także programu artystycznego, który dostarczył nam wielu miłych wrażeń. Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaśpiewały 2 piosenki o wiośnie, a uczniowie kl.6 zaprezentowali miniaturkę sceniczną "Nad stawem" na podstawie utworów Ignacego Krasickiego i Jana Brzechwy, z którą dzień wcześniej byli na Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Bełżycach.
Dodatkową atrakcją tego dnia była kolorowa Wiosenna Fotobudka, gdzie chętni pojedynczo lub grupowo mogli zrobić sobie zdjęcie w niecodziennej aranżacji.
Obchody przyniosły mnóstwo uśmiechu i pozytywnej energii, przypominając nam o urokach nadchodzącej wiosny oraz o tym, że nauka może być równie przyjemna i inspirująca jak wiosenne dni pełne słońca.
Przed feriami pani pedagog Aneta Żydek ogłosiła konkurs ,,Ferie z książką". Jego celem było szerzenie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zachęcanie ich do spędzenia ferii zimowych w towarzystwie książki oraz poznanie zasobów szkolnej biblioteki. Młodsi uczniowie mieli za zadanie przedstawić w postaci plastycznej obraz, ilustrację z przeczytanej czy wysłuchanej książki. Klasy starsze miały napisać list do kolegi, koleżanki, w którym zachęcą do przeczytania dowolnej ksiażki, a także prawidłowo zaadresować kopertę. Wpłynęło 15 prac plastycznych i 3 listy. Jury- w klasach młodszych Pani Katarzyna Masiukiewicz i Pani Jolanta Wieczorek brało pod uwagę kreatywność, estetykę wykonania i samodzielność. Pani Elżbieta Wącior będąc Jury w klasach starszych -zwracała uwagę na prawidłową pisownię, błędy, formy grzecznościowe, sposób zaadresowania koperty zwracając uwagę na to kim jest nadawca, a kim adresat.
Autorzy listów a wśród nich: Kamil Kołodziej kl.5, Dominik Barwiak kl. 5 zostali nagrodzeni słodkimi upominkami a praca Hani Gorgol z kl. 6 została wyróżniona.
Zwycięzcami konkursu plastycznego w oddziałach przedszkolnych zostały:
I miejsce Celestyna Cichańska
II miejsce Ania Ostrowska
III miejsce Łucja Migdal
Zwycięzcami konkursu plastycznego w klasach 1-3 były:
I miejsce Amelka Cichańska kl 2
II miejsce Amelka Skorek kl.2
III miejsce Laura Czerniej kl. 2
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami zakupionymi przez SU. Pani Dyrektor Irena Śmiech pogratulowała uczestnikom, wręczyła dyplomy zachęcając do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki i czytania. A jak wiemy czytanie to taka supermoc, która wpływa na naszą pamięć, wyobraźnię, a także pewność siebie.
Gratulujemy naszym uczniom i zachęcamy do udziału w konkursach.
20 marca uczniowie klasy VI wzięli udział w Przeglądzie Teatrów w Bełżycach. Wystawiono miniaturkę sceniczną "Nad stawem" na podstawie utworów Ignacego Krasickiego i Jana Brzechwy. Grupa przyjęła nazwę "Na niby", ponieważ na przygotowanie przedstawienia mięliśmy 2 tygodnie i istniało duże ryzyko, że nie zdążymy.
Efekty pracy oceńcie sami.
https://www.youtube.com/watch?v=6cVXhtUHSp8https://www.youtube.com/watch?v=6cVXhtUHSp8
Kangur Matematyczny, to jedno z najpopularniejszych wydarzeń matematycznych dla uczniów w Polsce i na świecie. Konkurs ten, organizowany jest corocznie, w ponad 80 krajach na całym świecie. Celem konkursu jest sprawdzenie wśród uczniów umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania zadań matematycznych w różnych kategoriach wiekowych. Konkurs odbywa się w formie jednorazowego testu, który składa się z pytań o różnym stopniu trudności. W dniu 20 marca o godzinie 9.00 dwoje uczniów z naszej szkoły – Amelia Skorek, kl.II i Jan Masiukiewicz, kl.IV, przystąpiło do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: „Żaczek”(kl.II) i „Maluch” (kl.IV). Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawierał 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów), zaś test konkursowy w kategorii „Maluch” zawierał 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Serdecznie gratulujemy Uczestnikom konkursu, trzymamy kciuk iżyczymy dalszych sukcesów w poznawaniu tajników matematyki.
Puchacz Piotr, to konkurs matematyczny, który odbył się 14 marca 2025 r w dniu święta Liczby PI. Przystąpiło do niego 9 chętnych uczniów z klas 1-3, którzy przez 60 minut w formie pisemnej zmagali się z różnymi zadaniami matematycznymi. Obejmowały one zadania otwarte z matematyki, dostosowane do poziomu rozwoju dziecka, a także zadania z zakresu logicznego myślenia.
Celem konkursu była popularyzacja matematyki, mobilizowanie i motywowanie dzieci do rozwiązywania matematycznych problemów, jak również odkrywanie matematycznych talentów. Dziękujemy wszystkim za udział i wytrwałość. Mamy nadzieję, że konkurs był nowym doświadczeniem kształtującym umiejętności przydatne na przyszłość.
Drodzy Uczniowie!
Udział w konkursach, to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale także dowód Waszej determinacji i ambicji. Poświęcenie własnego czasu i energii, aby się rozwijać – to właśnie jest prawdziwy sukces. Pamiętajcie, że najważniejsze nie są miejsca na podium, lecz Wasze zaangażowanie i nieustanne dążenie do poszerzania horyzontów. Życzymy Wam niesłabnącej ciekawości świata i odwagi w dążeniu do swoich marzeń.
Niech te konkursy będą dla Was początkiem kolejnych sukcesów!
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
W dniu 21 marca uczniowie naszej szkoły - Piotr Filipiak, kl. IV i Patrycja Tarka, kl. VI wzięli udział w eliminacjach gminych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Szkole Podstawowej w Wojciechowie. Celem konkursu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Matematyka, nazywana często „Królową Nauk”, jest dziedziną nauki, która zajmuje się badaniem liczb, struktur, przestrzeni i zmian. Jest to nauka abstrakcyjna, która ma ogromne znaczenie w wielu dziedzinach życia, takich jak: nauki przyrodnicze, inżynieria, ekonomia, informatyka, ale także jest wszechobecna w życiu codziennym każdego człowieka. Historia matematyki sięga starożytności, gdzie pierwsze zapisy matematyczne pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Jednak to starożytni Grecy przyczynili się do rozwoju matematyki jako nauki. Wielcy matematycy, tacy jak Pitagoras, Euklides i Archimedes, opracowali podstawowe teorie i twierdzenia, które są nadal używane do dziś.
W dniu 12 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Matematyki, zaś 14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby PI. Głównym celem świętowania Dnia „Królowej Nauk” była popularyzacja tej dziedziny nauki, która często postrzegana jest przez uczniów, jako nauka trudna i niezrozumiała. W tych dniach wszyscy uczniowie naszej szkoły, wraz z przedszkolakami mieli możliwość uczestniczyć w lekcjach matematyki, w troszeczkę inny sposób. Nauczyciele, uczący matematyki na różnych poziomach edukacyjnych, opracowali zestawy zabaw, gier dydaktycznych, zagadek, wykreślanek oraz quizów dla poszczególnych klas. Zarówno wśród przedszkolaków, jak i uczniów klas starszych, konkursy matematyczne są świetną okazją do rywalizacji i sprawdzenia swoich umiejętności. Często mają formę zabawy i są doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności w przyjaznej atmosferze. Wśród uczniów klas starszych, dużym powodzeniem cieszyły się stacje zadaniowe, w których mogli wziąć udział wszyscy uczniowie, zarówno Ci, którzy dobrze, jak i słabiej sobie radzą z matematyką. Podczas rozwiązywania zadań na poszczególnych stacjach, uczniowie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z różnych działów matematyki.
Dzień Matematyki był również doskonałą okazją do integracji uczniów oraz rozwijania ich umiejętności społecznych. Wspólne rozwiązywanie zagadek i udział w grach matematycznych sprzyjało budowaniu relacji między uczniami oraz rozwijało umiejętność współpracy w grupie. Rywalizacja grupowa dostarczyła uczniom wiele emocji, wrażeń, ale też dużo satysfakcji z ukończenia poszczególnych zadań. Organizatorzy szkolnych obchodów Dnia Matematyki i Święta Liczby PI, chcieli w ten sposób przełamać panujące stereotypy i uprzedzenia, że matematyka jest trudna i nudna, pokazując jej praktyczne i często zaskakujące zastosowania w życiu codziennym. Dzięki takim aktywnościom mamy nadzieję, że uczniowie lepiej zrozumieją i polubią ten przedmiot.
10 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kobiet, który na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował małe upominki dla naszych Pań, aby każda kobieta i dziewczynka mogła poczuć się wyjatkowo. Niespodziankę przygotowali także Panowie obdarowując wszystkie Panie kwiatami. Wyjątkowa atmosfera towarzyszyła wszystkim od rana. Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy byli jak prawdziwi gentelmeni przemili i sympatyczni. W tym uroczystym dniu odbyła się akademia, w czasie której chłopcy składali życzenia a dziewczyny prezentowały swoje taneczne, muzykalne talenty. Podsumowaniem uroczystości był Pokaz Mody, na którym dziewczynki prezentowały sie w najróżniejszych strojach. Jury miało trudny wybór, by wyłonić najfajniej, najciekawiej ubraną dziewczynkę więc wszystkie zostały wyróżnione. Każda wygladała wspaniale. Przygotowały się super. Były piekne kreacje, super fryzury, dodatki takie jak: torebki, walizki, korale, kapelusze czy okulary, a nawet szal i welon. Takie dodatki i świecidełka kochają wszystkie dziewczyny. Pani Dyrektor Irena Śmiech jako przewodnicząca Jury pogratulowała wszystkim uczestniczkom i wręczyła modelkom dyplomy. Pani Ela Ryba jako członek Jury rozdała małe niespodzianki zakupione przez Samorząd Uczniowski.
Mogliśmy wszyscy podziwiać występy naszych uczniów zarówno przedszkolaków jak i starszych, w grupie ale i występów indywidualnych. Wszystkim gratulujemy. Dziekujemy za wspólne świętowanie.
To był bardzo wesoły dzień. Wspólne jego świętowanie pozwala uczniom zrozumieć znaczenie szacunku i wdzięczności wobec kobiet w ich zyciu, takich jak mamy, babcie czy nauczycielki. Ponadto odgrywa istotną rolę w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych i rozwijaniu empatii u dzieci.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zbiórce darów żywności dla podopiecznych Kuchni Brata Alberta w Lublinie. Zebrane produkty zostały przekazane Bractwu Miłosierdzia.